Samma pris inne och ute
Under juni, juli och augusti så är det samma pris att ströboka bana inne och ute!
Vill ni boka ännu billigare på utebanorna så kan ni köpa sommarkortet som ger er 40 st klipp
Elite Hotels Next Gen Cup
Tävlingen pågår för fullt på utebanorna. Välkomna till vikingavägen för att kolla mån-tors från kl.16.00 och på fredag 6/6 spelas finalerna med matchstart kl. 10.30.
Generationsdubbeln
Den 8 juni spelas den härligt sociala dubbel turneringen som riktar sig till ung som gammal. Paren består av två spelare av olika generation, t.ex Pappa-Dotter eller Mormor-barnbarn.
Matcherna spelas med handikappsystem för att göra det så jämnt som möjligt. Ett rutinerat par kan då få starta på -40 medans ett oerfaret par startar på +30 i varje game.
Det bjuds på grillning och anmälan är gratis! Ni är även välkomna att umgås och grilla utan att delta i tävlingen.
Anmälan på tavlan på utebanorna |
Klubbmästerskap Ute
Tävla om att bli klubbmästare utomhus 9-12 juni. Matcherna startar tidigast kl. 17.00 på kvällarna. Anmälan senast 4 juni!
Juniorklasser
Singel: Röd (6-9 år), Orange (9-11 år), Grön (11-15 år), Gul (12-20 år)
Dubbel: 6-11år och 12-20 år
Seniorklasser
Singel: Tävling (15 år – äldre), Motion (15 år – äldre)
Dubbel: Öppenklass (dam och herr)
Anmälan på tavlan på utebanorna |
Utemöbler till utebanorna
Vi vill öka antalet bord och sittplatser till vårat klubbhus. Så om det är någon som tänkt att göra sig av med sina utemöbler så vore vi väldigt tacksamma om ni vill skänka dem till klubben.
Hör av er till Felix eller Herman. Tack på förhand!
Herrlaget möter KLTK på lördag
Nästa hemmamatch är den 7/6 kl.10.00 för herrlaget som då tar emot KLTK! Välkomna till utebanorna för en kaffe och heja på våra grabbar!
Intensivträna i sommar
Vill ni spela tennis i sommar så kan ni anmäla er till vår Sommartennis v.27-30. Sista anmälan 9/6.
Juniorer spelar kl. 10.00-12.00 eller 13.00-15.00 och seniorer kl. 17.00-18.30 eller 18.30-20.00. Grupperna anpassas efter ålder och nivå och träningen fokuserar på teknik och poängspel.
Vikingaspelen 2025
2-10 augusti spelas vår sanktionerade tävling på utebanorna! Vi har klasser för alla åldrar och tidigare år har herr och dam klasserna lockat elitspelare från hela Sverige.